top of page
Search
  • biuro4379

Przewoźnik nie odpowiada za naruszenia tygodniowego odpoczynku, jeśli poinstruował kierowcę – wyrok

Firma nie może dostać grzywny, jeśli kierowca nie zastosuje się do instrukcji dotyczących czasów jazdy i odpoczynku wydanych przez pracodawcę.

Włoski sąd apelacyjny w Ferentino uchwalił wyrok, w którym przedsiębiorca nie może dostać kar za nieprzestrzeganie dwutygodniowego okresu prowadzenia pojazdu przez kierowcę w przypadku gdy pracodawca dostarczył odpowiednie instrukcje zawierające regulacje dotyczące czasu pracy i odpoczynku kierowców, do jakich kierowca powinien był się stosować realizując usługi transportowe.

Zgodnie z wyrokiem sądu, na podstawie okólnika 300/2017 włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (art. 174 CdS, art. 10 rozporządzenia WE 561/06, art. 33 rozporządzenia UE 165/2014 oraz dekret Dyrektora Generalnego Ministerstwa Infrastruktury i Transportu ds. transportu drogowego i intermodalności 215 /2016) przedsiębiorca może uniknąć kar za naruszenia kierowcy, w przypadku gdy przeprowadzi niezbędne szkolenie i kontrole pracy kierowców i udowodni swoją niewinność dostarczając swoim kierowcom dokumentację do zabrania ze sobą, aby już podczas kontroli wyłączyć własną odpowiedzialność.

Dokumenty te składają się z rocznych instrukcji czasu pracy i odpoczynków oraz ostatniego zaświadczenia dostarczonego kierowcy, dokumentującego okresową kontrolę jego działalności. Oprócz tego, pracodawca ma pouczyć kierowcę, co też firma wykonała prosząc kierowce o wyjaśnienie jego zachowania i niedostosowanie się do instrukcji.

Jeśli kierowca mimo instrukcji, przystąpi do zmiany planów jazdy, w tym przypadku firma musi podjąć niezbędne środki dyscyplinarne, jak miało to miejsce w tym przypadku. Wówczas konsekwencje poniesie kierowca a firma uniknie odpowiedzialności.

To był pierwszy przypadek przyjęcia odwołania od wyroku we Włoszech, ponieważ wykroczenie wyraźnie leżało po stronie kierowcy, a nie wynikało z nieprawidłowej organizacji pracy przez firmę, która odpowiedzialnie podeszła do sprawy informowania kierowcy oraz swojej obrony w sądzie.

Źródło: https://www.uominietrasporti.it Zachęcamy do polubienia Naszej strony na Facebook, ponieważ aktualności pojawiają się tam codziennie https://www.facebook.com/Tachodriver

7 views0 comments

Comments


bottom of page