top of page
Search
  • biuro4379

Od 1 kwietnia 2022 r. wnioski o wydanie zaświadczenia A1 tylko elektronicznie

Updated: Apr 6, 2022


Od 1 kwietnia 2022 r. wnioski o zaświadczenia A1 należy składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w formie dokumentów elektronicznych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zaświadczenie A1 potwierdza podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 kwietnia br. Zakład przyjmuje elektroniczne wnioski o zaświadczenia A1 i w odpowiedzi na nie wydaje zaświadczenia A1 również w formie dokumentów elektronicznych. Wydane przez ZUS zaświadczenia będą udostępniane osobie składającej wniosek na jej profilu, utworzonym na PUE ZUS. Przekazane elektronicznie zaświadczenie A1 można wydrukować. Taki wydruk jest dokumentem urzędowym w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego. W przypadku odmowy wystawienia zaświadczenia A1, ZUS wyda decyzję. Będzie ona dostępna na profilu PUE ZUS wnioskodawcy. Aby złożyć wniosek o A1 należy zalogować się na www.zus.pl/pue i skorzystać z usługi dedykowanej dla danej sytuacji związanej z pracą za granicą. Dla najczęściej występujących sytuacji związanych z taką aktywnością, tj.:


• delegowanie pracownika,


• delegowanie działalności na własny rachunek,


• wykonywanie pracy najemnej w dwóch lub więcej państwach,


• wykonywanie pracy na własny rachunek w dwóch lub w kilku państwach.


ZUS uruchomił na PUE usługę „Kreator wniosku o wydanie zaświadczenia A1”, która jest dostępna w panelu bocznym „Kreatory wniosków”, widocznym od razu po zalogowaniu. Kreator to narzędzie, które prowadzi klienta krok po kroku, wskazuje podpowiedzi dotyczące prawidłowego sposobu wypełnienia poszczególnych pól z danymi oraz przypomina o konieczności dołączenia do wniosku niezbędnych dokumentów. Po wypełnieniu wniosku i jego podpisaniu za pomocą jednej z dostępnych metod, wniosek jest automatycznie wysyłany do ZUS drogą elektroniczną.


Zakład będzie wydawał zaświadczenia A1 w formie dokumentów elektronicznych przez udostępnianie ich na profilu informacyjnym osoby składającej wniosek, utworzonym na PUE. W przypadku odmowy wystawienia zaświadczenia A1, decyzja będzie również udostępniana elektronicznie na PUE. Źródło: https://www.zus.pl Zachęcamy do polubienia Naszej strony na Facebook, ponieważ aktualności pojawiają się tam codziennie https://www.facebook.com/Tachodriver

7 views0 comments

Comments


bottom of page