top of page
Search
  • Writer's pictureEkspert Tacho Driver

NOWY ELEKTRONICZNY SYSTEM REJESTRACJI PRZEWOZÓW NA WĘGRZECH

Updated: Jan 29, 2021

AKTUALIZACJA:

W nocy 27.01 Węgry wprowadziły zmiany, według których obowiązek rejestracji dotyczyć ma tylko tych, którzy realizują przesyłki poza UE na podstawie certyfikatu ECMT lub dwustronnego zezwolenia w przypadku, gdy następuje:

-międzynarodowy transport ładunków pojazdami powyżej 3,5 tony -międzynarodowy przewóz towarów na własny rachunek pojazdem powyżej 3,5 tony (wcześniej było 7,5t) -kabotaż na terenie WęgierOd 1 stycznia 2021 r. wszystkie transporty towarów i osób lub przewozy kabotażowe realizowane na Węgrzech muszą być zarejestrowane w specjalnym systemie - BIREG (System Tymczasowej Rejestracji Elektronicznych Zezwoleń). Nakaz obowiązuje węgierskich, jak i zagranicznych przewoźników.


Rejestracja jest obowiązkowa dla przewozów: ładunków międzynarodowych powyżej 3,5 tony, na własny rachunek (przy przewozach międzynarodowych powyżej 7,5 tony) oraz kabotażów wykonywanych na Węgrzech. Nie dotyczy ona za to przejazdów tranzytowych.


System rejestracji

Rejestracji można dokonać na oficjalnej stronie BIREG (kliknij). Po założeniu konta, system wymaga wprowadzenia informacji na temat firmy oraz szczegółów dot. konkretnej operacji (w tym numery rejestracyjne pojazdu i naczepy) przed wjazdem i wyjazdem z kraju

oraz podczas rozładunku lub załadunku na Węgrzech (najpóźniej do końca operacji).

Uwaga! Aktualnie nie ma możliwości dokonania rejestracji w j. polskim!


Wysokie kary od 1 lutego

Od początku lutego, Węgrzy będą wystawiali kary za brak zgłoszenia. Przewóz niezarejestrowany będzie traktowany jako nielegalny transport! Sięgać będą one nawet 800 000 HUF (ok. 10 tys. złotych).

Kara w wysokości 300 000 HUF może natomiast spotkać nadawcę i odbiorcę ładunku, w przypadku, gdy nie sprawdza on, czy firma transportowa jest zarejestrowana w BIREG.


81 views0 comments

Comments


bottom of page