top of page
Search
  • Writer's pictureEkspert Tacho Driver

NOWA PŁACA MINIMALNA W DANII - SPRAWDŹ, KOGO OBOWIĄZUJE!

Od 1 stycznia 2021r. nowe zasady wynagradzania kierowców delegowanych obowiązują w przypadku, gdy firmy wykonują kabotaż z towarami (przy łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu samochodowego lub ciężarówki >3,5t), kabotaż autobusowy lub część drogową transportu kombinowanego na terenie Danii.1. Transport międzynarodowy i przewoźnicy samozatrudnieni

Zgłoszenie podróży i przedstawienie dokumentacji na żądanie nie jest wymagane w przypadku wykonywania transportu międzynarodowego do Danii! Wymogi dotyczące wynagrodzenia, ani powiadomienia nie dotyczą również przewoźników pracujących na własny rachunek.


2. Wymagane dokumenty przy kontroli policyjnej

Na żądanie kierowca ma obowiązek okazać następujące dokumenty:

  • Zgłoszenie / dokumentacja rejestracji / zgłoszenie.

  • Umowa o pracę kierowcy.

  • Paski wypłaty lub inna dokumentacja z podobnymi informacjami, gdzie można zobaczyć sposób naliczania wynagrodzenia za przewóz, za okresy, w których kierowca danej firmy w ciągu ostatniego roku wykonywał kabotaż towarowy, kabotaż autobusowy lub transport kombinowany .

  • Oświadczenie o czasie pracy kierowcy lub inna równoważna dokumentacja za ten sam okres, co dokumentacja dotycząca wynagrodzenia i dowód wypłaty wynagrodzenia.

  • Dokumenty przewozowe, umowy przewozowe lub dokumenty kontrolne z tego samego okresu co dokumentacja dotycząca wynagrodzenia.

Dokumentację należy przedstawić w formie fizycznej lub elektroniczne w j. angielskim lub duńskim oraz w oryginalnym języku.


3. Stawki godzinowe

Minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia kierowców wykonujących:

  • kabotaż z towarami lub drogową częścią transportu kombinowanego wynosi 163,50 DKK (21,98€)

  • kabotaż autobusowy wynosi 163,30 DKK (21,95€)

  • jazdę turystyczną wynosi 168,60 DKK (22,67€)


4. REJESTRACJA

Rejestracja podróży odbywa się za pomocą internetowego rozwiązania Duńskiego Urzędu ds. Przedsiębiorstw Register for Foreign Transport Driving in Danii. Można jej dokonać najpóźniej w momencie rozpoczęcia podróży.


Uwaga! Dla klientów Tacho Driver przygotowaliśmy dokładną instrukcję rejestrowania podróży w języku polskim!


5. Kary finansowe

Za niezarejestrowanie lub nieprawidłowe zgłoszenie kabotażu na przewoźnika zostanie nałożona kara w wysokości 10.000 DKK. Jeśli natomiast podczas kontroli okaże się, że kierowca nie otrzymuje odpowiedniego wynagrodzenia za kabotaż w Danii, kara może wynosić co najmniej 35 000 DKK!


232 views0 comments

Comments


bottom of page