top of page
Search
  • biuro4379

Na obecną chwilę żaden tachograf nie rejestruje automatycznie przekroczenia granic

TERAZ Tachografy I ge każdy kierowca dodatkowo na początku pierwszego postoju po przekroczeniu każdej granicy państwa członkowskiego wprowadza również symbol państwa, do którego wjechał.

DOPIERO Tachografy II generacji, będą samodzielnie zapisywać momenty przekraczania granicy, i będą obowiązywać od 21 sierpnia 2023(nie są jeszcze dostępne)

Według BAG kary za niedopełnienie nowego obowiązku są już tymczasowo ustalone. Wynoszą od 125 do 250 euro za każdy 24-godzinny okres opóźnienia w rejestracji dla kierowcy, w zależności od tego, czy naruszył przepisy przez niedbalstwo, czy z premedytacją. Odpowiednio przewoźnikowi grozi od 375 do 750 euro grzywny. We Włoszech z kolei za brak rejestracji przekroczenia granicy w tachografie grozi grzywna w wysokości od 52 do 102 euro – dowiedziała się redakcja trans.INFO od włoskiego związku przewoźników Confetra. Z kolei belgijska organizacja transportowa Febetra poinformowała, że kary w Belgii za wspomniane wyżej naruszenie wynoszą 55 euro.

Od dnia 2 lutego 2022 każdy kierowca dodatkowo na początku pierwszego postoju po przekroczeniu każdej granicy państwa członkowskiego wprowadza również symbol państwa, do którego wjechał. Ten pierwszy postój odbywa się w najbliższym możliwym miejscu postoju na granicy lub po jej przekroczeniu. W przypadku gdy przekraczanie granicy państwa członkowskiego odbywa się na promie lub w pociągu, kierowca wprowadza symbol państwa w porcie lub na stacji przybycia. Jak dokonać wpisu? - wejdź do menu swojego tachografu, wciskając przycisk OK - strzałkami góra/dół, znajdź pozycję "wpisz kierowca 1" i wciśnij OK - strzałkami góra/dół wybierz odpowiedni "kraj rozpoczęcia" i wciśnij OK - pojawi się komunikat "wpis zachowany" - wyjdź z menu Poniżej przedstawiamy dwa przykłady: PO PRZEKROCZENIU GRANICY ZALECAMY ZAZNACZAĆ ROZPOCZĘCIE

1. Przykład dotyczy wpisów pomiędzy odpoczynkami dobowymi: PL (rozpoczęcie pracy) - wpis kraj rozpoczęcia (przykładowo 02.II.2022) PL -> DE (JEDEN WPIS rozp. DE przykładowo 02.II.2022) DE -> CZ (JEDEN WPIS rozp. CZ przykładowo 02.II.2022) CZ -> PL (JEDEN WPIS rozp. PL przykładowo 02.II.2022) PL (zakończenie pracy) - wpis kraj zakończenia Łącznie 5 wpisów (przykładowo 02.II.2022) 2. PL (rozpoczęcie pracy) - wpis kraj rozpoczęcia (przykładowo 02.II.2022) PL -> DE (JEDEN WPIS rozp. DE przykładowo 02.II.2022) DE zakończenie na czas odpoczynku DE (rozpoczęcie pracy) - wpis kraj rozpoczęcia (przykładowo 03.II.2022) DE -> NL (JEDEN WPIS rozp. NL przykładowo 03.II.2022) NL -> B (JEDEN WPIS rozp. B przykładowo 03.II.2022) B zakończenie na czas odpoczynku Zachęcamy do polubienia Naszej strony na Facebook, ponieważ aktualności pojawiają się tam codziennie https://www.facebook.com/Tachodriver


37 views0 comments
bottom of page