top of page
Search
  • Writer's pictureEkspert Tacho Driver

KORONAWIRUS - ZMIANY NA GRANICACH W CAŁEJ EUROPIE!

W związku z epidemią COVID-19 oraz mutacją wirusa SARS-CoV-2, wiele państw postanowiło wprowadzić kolejne obostrzenia związane z przejazdem przez ich granice.

Poniżej postaraliśmy się jak najbardziej przystępnie opisać najważniejsze informacje dotyczące sektora transportowego.
NIEMCY

Od 14.02.2021r. do listy krajów o szczególnie wysokim ryzyku infekcji (ze względu na powszechne występowanie mutacji wirusa SARS-CoV-2 dopisane zostają:

  • Słowacja

  • Czechy

  • Austria – kraj związkowy Tyrol

Kierowcy zawodowi podróżujący z powyższych regionów i państw, gdy przewożą ładunki do DE lub wykonują tranzyt, muszą posiadać przy sobie test (wynik testu musi być w języku angielskim, francuskim lub niemieckim; polskie testy są uznawane, jeżeli są przetłumaczone) wykonany 48h przed wjazdem oraz dokonać rejestracji wjazdu/przejazdu (https://www.einreiseanmeldung.de/#/)

Służby niemieckie prawdopodobnie uruchomią wzmożone kontrole na granicach z Austrią i Czechami.


Przed wjazdem do Niemiec należy sprawdzić czy w ostatnich 10 dniach kierowca nie przebywał w obszarach ryzyka. Aktualną listę obszarów 3 kategorii (podwyższonego ryzyka, o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń, o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa) można sprawdzić tutaj.


Zalecamy śledzenie informacji na stronie rządowej:


SŁOWACJA

Kierowcy zawodowi w transporcie międzynarodowym rzeczy i osób (w tranzycie lub realizujący transport do i ze Słowacji) są zwolnieni z obowiązku posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19.


Od dziś (15 lutego) zostaną zamknięte poniższe przejścia na granicy z Polską:


Radoszyce-Palota,


Ożenna-Niżna Polianka,


Muszynka-Kurov,


Leluchów-Czircz,


Szczawnica-Lesnica,


Niedzica-Lysa nad Dunajcom,


Łysa Polana-Tatranska Javorina,


Chochołów-Sucha Hora,


Winiarczykówka-Bobrov,


Ujsoły-Novot.


Ponadto, zamknięte będą też 4 przejścia graniczne z Czechami (Čadca – Milošová – Šance, Červený Kameň – Nedašova Lhota, Nová Bošáca – Březová, Skalica – Sudoměřice.


NORWEGIA

W okresie 1 lutego-1 kwietnia zostały przedłużone odstępstwa od norm czasu jazdy, przerw i odpoczynków. Kierowcy mogą spędzić tygodniowy odpoczynek oraz kwarantanne wjazdową w swoich ciężarówkach w przypadku, gdy pojazd znajduje się na postoju i ma miejsce do spania.


Kierowcy zawodowi zwolnieni są z obowiązkowej kwarantanny oraz wykonywania testu na COVID-19. Muszą jednak dokonać rejestracji podróży na stronie: https://reg.entrynorway.no/ lub posiadać wydrukowane zaświadczenie (wersja polska).


WŁOCHY

W lutowe weekendy nie obowiązują niedzielne zakazy jazdy dla ciężarówek.

Kierowcy, którzy wjeżdżają do Włoch i w ciągu ostatnich 14 dni byli w Wielkiej Brytanii, muszą mieć przy sobie potwierdzenie negatywnego testu na koronawirusa. Test nie może być starszy niż 72 godziny.


Kierowca powinien posiadać uzupełnione i podpisane oświadczenie. Należy też zgłosić wjazd do lokalnej jednostki sanitarnej (ASL) – mailem lub telefonicznie.


Oświadczenie wypełnia i podpisuje pracownik, a pracodawca jedynie podpisuje w oznaczonym polu. Nie ma konieczności wypełniania pół na temat testów na obecności wirusa COVID-19 oraz miejsca kwarantanny (w przypadku zawodowych kierowców). Druk powinien znajdować się w kabinie pojazdu.


Wprowadzono również godzinę policyjną, która trwa od 22:00 do 5:00. ​​​Dozwolone jest jedynie przemieszczanie się z uzasadnionych powodów (praca, w sytuacji wyższej konieczności oraz w nagłych przypadkach, np stan zdrowia).


FRANCJA

Pracownicy transportu drogowego wjeżdżający na terytorium Francji mają obowiązek posiadania wystawionego przez pracodawcę oświadczenia na stronie (link)

Jak zawsze zalecamy użycie przeglądarki Google Chrome i włączenie automatycznego tłumaczenia strony!


Godzina policyjna obowiązuje od 18 do 6. W przypadku wykonywania transportów na terenie całej Francji konieczne jest okazywanie zaświadczeń dokumentujących wykonywanie podróży służbowej.


Oświadczenie do wypełnienia przez pracodawcę dla kierowców zatrudnionych, niestety tylko w języku francuskim: https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Attestations-de-deplacement1,421 views0 comments

Comentários


bottom of page