Od 2 lutego 2022 r. obowiązują nowe zasady wynagradzania pracowników w transporcie międzynarodowym. Gdy kierowca wykonuje przewóz objęty przepisami o delegowaniu (transport międzynarodowy) to przewoźnik musi zapewnić mu co najmniej takie same warunki zatrudnienia, jakie dla tego zawodu obowiązują w państwach, w których wykonuje on pracę. Wejście w życie przepisów związane jest z tzw. pakietem mobilności.
Od 2 lutego 2022 r. weszły również w życie przepisy ustawy z 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw likwidujące podróż służbową jako formę, w której wykonywane są zadania służbowe kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe, określając przy tym nowe zasady rozliczania ich wynagrodzeń w zakresie podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne.
Wyliczenie wynagrodzenia kierowcy 8 000zł
WYNAGRODZENIE KIEROWCY
- składniki wynagrodzenia 3500zł
- płaca sektorowa 4500zł
Comiesięczna premia za granicą np. 5200 + premia = 8000 zł
Wynagrodzenie wynikające z umowy
- zasadnicze
- za dyżury
- ryczałty za nadgodziny i porę nocną
- premie regulaminowe
Wynagrodzenie za pracę za granicą (przepracowane godziny w okresie delegowania)
Premia uznaniowa za pracę za granicą - Jeżeli wynagrodzenie kierowcy wynikające z ewidencji nie pokryje się z wynagrodzeniem ustalonym z kierowcą warto wypłacić premię uznaniową za pracę za granicą. Wysokość premii wynikać będzie z tego ile kierowca ma otrzymać do wypłaty netto.
Podstawa do oskładkowania ZUS.
8000 pomniejszone o wirtualne diety.
8000-3390,62 ≥ 5922 zł
Pomniejszenie podatku wynagrodzenia:
30% x 3390,62 zł = 1017,19 żł
Jeżeli spełniony będzie warunek konieczny (całość wynagrodzenia kierowcy brutto powyżej kwoty 5922zł) Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pomniejszana jest o równowartość diet zagranicznych określoneych w przepisach o podróżach służbowych, przy czym w roku 2022 podstawa ta nie może być niższa od kwoty: 5 922 zł.
Wolna od podatku dochodowego jest część przychodów w kwocie odpowiadającej 30% diety określonej w przepisach o podróżach służbowych, za każdy dzień pobytu za granicą.
Podstawa prawna
Do wynagrodzenia kierowcy wykonującego międzynarodowe przewozy drogowe stosuje się:
-
w zakresie ustalania podstawy wymiaru podatku dochodowego – art. 21 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
-
w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – par. 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
-
ostateczna likwidacja diet art. 775 §1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy.